BİZİ TAKİP EDİN
ÜYELERIMIZDEN HABERLER 02 ŞUBAT 2023 / 10:40

ŞEYH HAMAD 8. ULUSLARARASI ÇEVİRİ VE ANLAYIŞ ÖDÜLLERİ

KATAR'DA YAPILAN TÖRENDE 5 ÜYEMİZİN ESERLERİ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Şeyh Hamad 8. Uluslararası Çeviri ve Anlayış Ödülleri törenine Türkçe Eserler damgasını vurdu.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Türkiye’den 9 çevirmenin ve (5'i üyemiz olan) 6 yayınevinin (İnsan, Mana, Pınar, Timaş ve Albaraka Yayınları'nın) çalışmaları ödüle layık görüldü. 

Yayıncılık kategorisinde; ‘Başarı Ödülü’ Türkiye’den üyelerimiz: Mana Yayınları ile İnsan Yayınları’na takdim edildi.
 
‘Arapçadan Türkçeye Çeviri’ kategorisinde; Birincilik ödülüne: Prof. Dr Muhittin Macit’in İbni Rüşd’den Türkçeye aktardığı ve Litera Yayıncılık tarafından okura sunulan ‘Aristoteles Metafizik Büyük Şerhi’ çevirisi,
İkincilik ödülünü: Mehmet Emin ve Münteha Maşalı’nın Pınar Yayınları’ndan çıkan Taha Abdurrahman’ın ‘Modernlik Ruhu’ eseri ve Numan Konaklı’nın Mana Yayınlarından çıkan ‘Arap-İslam Medeniyetinde Entelektüeller’ çevirileri paylaştı.
  
Üçüncülük ödülü de, Osman Bayder ile Özcan Akdağ’ın Albaraka Yayınları’ndan çıkan İbn Meymûn ‘Delaletu’l-Hairin, Aklı Karışıklar İçin Rehber’ ve Soner Duman’ın İbn Teymiyye’ye ait Timaş Yayınları’ndan çıkan ‘Şer’î Siyaset’ çevirileri ödülü paylaşan isimler oldu.

Çevirileri ile Türkiye’de olduğu kadar Arap dünyasında da tanınan usta isimler Prof. Dr. Mehmet Hakkı Suçin ve Burhan Köroğlu’na da bütün çevirileri ile ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ takdim edildi.

Çeviri dünyasının ilgiyle takip ettiği yarışmada ödül alan yayınevlerini ve çevirmenleri tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.