BİZİ TAKİP EDİN
22 AĞUSTOS 2015 / 11:53

KÜTÜPHANELERE KİTAP ALIMI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Değerli Üyemiz,
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nce Bakanlığa bağlı halk kütüphanelerine satın alma yoluyla kazandırılacak yayınların seçimi, Bakanlığın Yayın Seçme Kurulu tarafından, 18 Haziran 2005 tarih ve 25849 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın Seçme Yönetmeliği'nde belirtilen yayın sağlama ilkeleri ve öncelikleri göz önüne alınarak gerçekleştirilmektedir.
 
Yayın Seçme Kurulu yılda iki kez toplanmaktadır. Birinci dönem (ocak-mayıs) başvuruları için Mayıs - Haziran aylarında, ikinci dönem (haziran - ekim) başvuruları için de Ekim - Kasım aylarında toplanarak başvurusu yapılan kitaplardan alım için seçim yapmaktadır. Kurul, her toplantısında sadece içinde bulunulan dönemde yapılan başvuruları değerlendirmeye aldığı için yayınevlerimizin her dönem başvurularını yenilemeleri gerekmektedir.
 
Yayınevleri, Bakanlıkça satın alınmasını istedikleri kitapları ile ilgili başvurularını www.kygm.gov.tradresinde bulunan Yayımlar butonunu kullanarak Bakanlıkça Satın Alınması İstenilen Kitap"Başvuru Formu" ile "Yayıncı Bilgi Formu"nu (örnekleri ekte) doldurarak, satın alınması istenilen yayınların birer örneği ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne (Fevzi Paşa Mah. Cumhuriyet Bulvarı Eski Sayıştay Binası No:4 B Blok Zemin Kat No:115 06030 ULUS /ANKARA Tel:0312. 309 90 01 / 4008 - 4005) ulaştırmaları gerekmektedir.
 
Kütüphanelere kitap alımı için Yayın Seçme Kurulunca alınan ilke kararları gereğince;
- Yardımcı ders ve test kitapları, boyama, yapboz ve bulmaca kitapları,
- ISBN numarası almamış, üzerine doğru bandrol yapıştırılmamış yayınlar,
- Standartlara uymayan düşük kaliteli yayınlar kurul gündemine alınmamaktadır.

2013 Yılı İlk Dönem Başvuruları 1 Şubat 2013 ' te başlayacak ve 15 Mayıs 2013 'te sona erecektir. Başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin yukarıda izah edilen prosedüre uygun olarak kitaplarını 1 Şubat 2013-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında öncelikle Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü' ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Bilgilerinize önemle sunarız.

Saygılarımızla,

BASIN YAYIN BİRLİĞİ