BİZİ TAKİP EDİN
22 AĞUSTOS 2015 / 11:43

KUTSAL KİTAPLARDA KDV İNDİRİMİ

Değerli Üyemiz,

 Bakanlar Kurulu kararı ile “Kur'an-ı Kerim (Kur'an meal ve tefsir kitapları ile münhasıran Kur'an cüz, sûre, ayet ve/veya meallerini içeren kitaplar dâhil) ile Tevrat, Zebur ve İncil kitapları"nda uygulanan KDV’nin %8’den %1’e indirilmiştir.

 Bu doğrultuda Bakanlık yetkilileri Bakanlar Kurulu Kararına göre vergi indirimi;

 -Kur’an-ı Kerim,

 -Kur’an-ı Kerim Meali

 -Kur’an-ı Kerim Tefsiri

 -Kur’an cüz, sûre, ayet ve veya meallerini içeren kitaplar (örneğin Yasin Kitabı, Namaz Sureleri Kitabı gibi)

 -ve Tevrat, Zebur, İncil kitapları’nı kapsamaktadır.

 Dolayısıyla;

Kur’an Alfabesi (Elifba), Hadisler, Dinin Esasları, Dualar, Sohbetler, Arapça Sözlük, Fıkıh usulü kitapları gibi; ana kaynak özelliği taşımayan, ana kaynaktan derlenen, eğitim – öğretim amacı taşıyan, felsefi ve bilimsel çalışma ürünü olan veyahut dinin yardımcı kaynakları arasında bulunan dini eserler bu vergi indirimi dışındadır.

Yani vergi indirimi tüm dini içerikli kitaplar için değil; Kur'an-ı Kerim (Kur'an meal ve tefsir kitapları ile münhasıran Kur'an cüz, sûre, ayet ve/veya meallerini içeren kitaplar içindir.

Diğer Yandan;

Eğer üyemiz elindeki yayının vergi indirimine tabi olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsa, elindeki eserin başlık ve içerik itibari ile ana kaynak durumunda olduğunu düşünüyorsa ve durumdan emin olamıyorsa tereddüt ettiği kitabı Derneğimize getirebilir. Derneğimiz söz konusu kitap ya da kitapları Vergi Dairesi’ne götürerek vergi indirimine girip girmediği konusunda mükteza alacak ve siz değerli üyelerimize yardımcı olacaktır.

Üyelerimizin bilgisine saygılarımızla sunarız.