BİZİ TAKİP EDİN
HAKKIMIZDA 11 TEMMUZ 2019 / 18:27

HAKKIMIZDA

BASIN YAYIN BİRLİĞİ DERNEĞİ

Basın Yayın Birliği Derneği 1991 senesinde belli ilkeler etrafında hareket etmek üzere bir araya gelen tecrübeli yayıncılar tarafından kurulmuştur. Yayıncılık mesleğini geliştirmek için sektörün ve üyelerinin sorunlarına çözümler üretir. Özellikle gençlerin yaratıcılık ve girişimcilik kabiliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla uzun vadede ülkemiz kültür endüstrilerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetleri destekler. Sektör temsilcileri, Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kanaat önderleriyle ortak çalışmalar yaparak çeşitli faaliyetleri koordine eder.
Korsan yayınlar üretip satanlarla mücadele etmek, halkımızı kültür, sanat ve edebiyata özendirerek okuma kültürünü geliştirmek ve Türk edebiyatını yurtdışında tanıtma önde gelen faaliyetlerindendir.
 
Türk Edebiyatını Yurtdışında Tanıtma Projeleri; YATEDAM (Uluslararası Yayıncılık ve Telif Danışmanlık Merkezi) ve TURLA (Turkish Literature Abroad.)  Turla Meetings, Turla Meetings Children’s gibi projelerle yayınevlerimizi dünya yayıncılarıyla defalarca buluşturmuştur.

Ülkemiz yayıncılık sektörü eserlerini; yetişkin, kurgu, kurgu dışı ve çocuk gibi çeşitli kategoriler altında kataloglayıp Frankfurt, Londra, Bolonya gibi uluslararası fuarlarda herhangi bir kâr amacı gütmeden dünya yayıncılarına tanıtımını yapmıştır. 2020 yılı itibariyle dijitalleştirdiği katalogları online olarak ta dünya yayıncılarına ulaştırmıştır.
Bu çalışmaların neticelerinden biri de İstanbul'un bir “Telif Marketi" olması vizyonu geliştirilmiş ve bu vizyona yönelik en önemli çalışma olan İstanbul Publishing Fellowship programını ortaya çıkarmıştır. (Tüm dünyada sağladığı etki ve ülkemiz yayıncılarına katkıları sebebiyle Publishing Fellowship programı pandemiye rağmen 2020'de 5, 2021'de 6.kez ve de hibrid olarak düzenlenmiştir.)
Ayrıca; Uluslararası fuar altyapısıyla hem Uluslararası Avrasya Kitap Furanı ve hem de Arap ülkeleri dışında yapılan en büyük Arapça etkinlik olan; Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarını düzenlemiş ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamıştır.
Sektörel uzmanlığı yanında Basın Yayın Birliği Derneği aynı zamanda toplumumuza faydalı olmayı ilke edinmiş bir STK'dır. Bilindiği gibi STK/Sivil Toplum Kuruluşları adil ve yerinde yönetimlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Pek çok talep ve çözüm arayışları STK'lar üzerinden dile getirilmektedir.

Basın Yayın Birliği Derneğimiz, çok değerli üyelerimizin bu bilinç ile kurduğu ve uzun yıllardır yaşattığı sektörel bir kurum olarak, üyelerinin aidatları, sponsorluklar ve yönetim kurulu üyelerinin katkılarıyla ayakta durmakta, önemli ve nitelikli faaliyetlerini kararlılıkla sürdürmektedir.