BİZİ TAKİP EDİN
Haberler 25 HAZİRAN 2020 / 12:32

YAYIMCILIK SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYLARI-1

DİNİ YAYIMCILIK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Tüm dünyada yaşanan yeni süreçte Türkiye Basın Yayın Birliği Derneği ve Basım Yayın Meslek Birliği üyelerini bilgilendirmek ve yaşan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirmek için “Yayımcılık Sektörü Çalıştayları” başlığıyla online olarak bir dizi program düzenleme kararı aldı.  
Dini yayımcılık, akademik ve eğitim yayımları, çocuk ve ilk gençlik yayımları ve kültür yayımları gibi dört farklı program çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Yayımcılık Sektörü Çalıştaylarının ilki olan DİNİ YAYIMCILIK ÇALIŞTAYI 23 Haziran Salı günü online olarak yapıldı.
 
İnanç kategorisinde yayınlanan kitaplardaki bandrol oranlarındaki ciddi düşüşü ve bu düşüşün sebeplerinin ve çözümlerinin ele alındığı “Dini Yayımlar Çalıştayı” sektör temsilcilerinden de yoğun ilgi gördü.
 
Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, YAYFED Başkanı Münir Üstün ve FSM Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan’nın yanı sıra birçok yayınevi temsilcisi de programa online olarak katıldılar.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Basılı Yayınlar Daire Başkanı Bünyamin Kahraman ve Diyanet Vakfı Matbaacılık İşletme Müdür Vekili Sayın Murat Aydemir’in de konuşmacı olarak katıldığı Yayımcılık Sektörü Çalıştayları-1 / Dini Yayımlar Çalıştayı üç oturumdan oluştu. İlk oturumda Türkiye’de dini yayımcılığın sorunları, ikinci oturumda dini yayımcılıkta gelişen ve değişen şartlar, üçüncü ve son oturumda da gün boyu devam eden çalıştayın değerlendirilmesi ve katılımcıların sorularına yer verildi.
Av. Melahat Boran'ın sunumuyla başlayan 1. Oturumunun protokol konuşmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Ziya Taşkent, BYB Başkanı Emrah Kısakürek ve TBYM Başkanı Mustafa Doğru yaptı.


 

Güzel temennilerde bulunarak sözlerine başlayan Genel Müdür Ziya Taşkent, “Telif Hakları Genel Müdürlüğü olarak Türk yazarlarının ve Türk yayıncılarının ortaya koyduğu emeklerin özellikle dışa açılma noktasında desteklerimiz söz konusu” dedi.
TBYM’nin her yıl düzenlediği Uluslararası İstanbul Fellowship Programı ya da BYB’nin projelendirdiği YATEDAM şeklinde adlandırılan programlara Telif Hakları Genel Müdürlüğü üstünden Kültür ve Turizm Bakanlığının destek verdiğini dile getiren Genel Müdür Ziya Taşkent, bu tür çalışmaları önemsediklerine vurgu yaptı.

Bu tür faaliyetleri, Türkiye’de yapılan bir üretimin dışarıda ilgi görmesi sebebiyle alıcı bulması kültürel olduğu kadar endüstriyel bir faaliyet olarak da değerlendiren Genel Müdür Ziya Taşkent sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik büyüklükleri ile tanımlanabilen bir ihracat kalemi. Dolayısıyla bunu sadece entelektüel, kültürel yada sadece kültür diplomasisine ait bir faaliyet olarak görmüyoruz. Ekonomik anlamda da değer üretecek hepimizin ihtiyacı olacak rakamları sağlayacak, olumlu çabalar olarak görüyorum ve destekliyoruz.”  Dini yayıncılık yada inanç yayıncılığının geçmişten bugüne seyrinde toplam kitaplar içindeki payında bir düşüş görüldüğünü dile getiren Genel Müdür Ziya Taşken, “inanç yayıncılığının ülke sosyolojisi, kitlesel yönelimleri ölçen bir aygıt olmasının yanı sıra üzerinde durulması gereken tabi önemli yönleri var. Bugün programa baktığımda doğru konu başlıkları ile etkin katılımcıların sunumlarını görüyorum. Verimli bir program olmasını temenni ederim” dedi.

Ülkemizin dünya ile birlikte çok zorlu zamanlardan geçtiğinin altını çizen BYB Başkanı Emrah Kısakürek de Covid-19 sebebiyle birçok sektör gibi yayıncılık sektörünün de bu süreci zorlukla atlattığını kaydetti.  Sektörün pandeminden etkilenen sektörler arasına alınmasındaki önemini dile getiren Başkan Emrah Kısakürek, “ancak sadece vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği veya KGF kredileri bu sektörün problemlerini çözmede yetersiz kalıyor. Bu sebeple sektörün problemlerini değerlendirirken özel olarak da sektörün paydaşlarını mercek altına almak gerektiğini düşünüyorum. Buradan yola çıkarak bugün Yayıncılık Sektörü Çalıştayları’ndan ilkine başlıyoruz.
Burada özellikle altının çizilmesi gereken konu; herkes bahsettiği sorunların çözüme ulaşması yönünde ne gerekiyor? bunu iyi tespit etmemiz gerek. Sonra da atacağımız adımlarla kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesini sağlamak. Bu vesile ile covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, tedavi görenlere de Allah’tan acil şifalar diliyorum. Çalıştayımız hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru “Yayıncılık alanında çok büyük değişimlerin ve dönüşümlerin yaşandığı bir zaman diliminde...” olduğumuzu belirterek sözlerine başladı. Ve devamla “bütün bu değişim ve dönüşümlerin içinde biz nerdeyiz, ne yapıyoruz, nasıl ilerlememiz gerekiyor ve hangi amaca doğru ve hangi şartlarda yayıncılığa devam etmemiz gerekir ? bu soruların cevaplarını bulmamız lazım" dedi. 

Sözlerini sektörün sorunlarının tekrardan oturulup konuşulması gerektiğini ifade ederek tamamlayan Başkan Mustafa Doğru, yaz dönemi boyunca devam edecek olan çalıştayların hayırla vesile olmasını temenni etti.
 

Protokol konuşmalarının ardından TBYM ve BYB Yönetim Kurulu Üyesi-Kayıhan Yayınları Yetkilisi Adem Koşkulu'nun moderatörlüğünü yaptığı Dini Yayımlar Çalıştayı’nın 1. Oturumu başladı.

Oturuma konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı Basılı Yayınlar Daire Başkanı Bünyamin Kahraman, dini yayımcılığın ekonomik boyutundaki daralmanın nedenlerini, İnsan Yayınları Yetkilisi İsmail Akıncı dini yayımcılıkta üretim maliyeti sorunlarına, Beyan Yayınları Yetkilisi Ali Kemal Temizer dini yayımların dağıtımında yaşanan sorunlara ve Türkiye Diyanet Vakfı Yayın ve Matbaacılık İşletme Müdür Vekili Murat Aydemir de sorunlara yönelik çözüm önerileri olarak dini yayımcılık fuarları ve dini yayımcılık destek ve teşvikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

TBYM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Muhammed Ağırakça moderatörlüğünde gerçekleştirilen Çalıştayın 2. Oturumuna online bağlanarak kısa bir konuşma yapan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Hamdi Turşucu, “bize düşen ne varsa yapacağız” diyerek yayıncıların yanında olduğunu söyledi.
Yapmış olduğu konuşmasında bandrol istatistiklerine bakıldığında inanç kategorisindeson üç sene ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Genel Müdür Hamdi Turşucu, “bu tahlil edilmesi gereken bir konu. 50 milyondan 36 milyona düşmüş. ISBN başlıklarında 3700 ISBN ile kapatılmış. ISBN de 3100 ile başlayan 3700 arasında olmuş. Başlık sayısında düşme olmamış. Kategorize edilme tarzı ile üzerinden gitmeliyiz. İnanç kitaplar başlığının içinde çocuk, gençlik, ithal, yetişkin kurgu, akademik yayıncılık var mıdır?  Vardır. Geleceğe dönük yapmamız gereken durumu tespit edip bu tespitlerle kategorilere göre beraberce gitmek gerekmektedir. Talepteki azalma ile ilgili neler yapmalıyız bunları da konuşmak gerek. Teşhis, tespit ve bu konulara tedavi uygulamamız gerekmektedir. Konuyu takip edip bize düşen ne varsa yapacağımızı ifade etmek isterim” dedi.
2. oturuma konuşmacı olarak katılan Erkam Yayınları Yetkilisi Doğan Gökmen, günümüzde dini yayımcılıkta içerik sorunları, Marmara Üniversitesi İlahiyat Vakfı Yayınları Temsilcisi ve TBYM Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Arslan dini yayımcılığın ders kitapları yayımcılığı ile kesişen noktasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, Ensar Vakfı Yayınları Yetkilisi Hüseyin Kader “Dini yayımcılıkta gelişen ve değişen şartlar” ve Mana Yayınları yetkilisi Latif Kınataş da "Ülkemiz dini yayımcılığının uluslararası açılımı ve tercüme hareketleri” ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. 
Çalıştayın 3. Oturumunda ise İTO Basın Yayın Sektör Meclis Üyesi Erhan Erken ise gün boyu devam eden çalıştayın değerlendirmesini yaparak katılımcılara söz verdi.

YAYFED Başkanı ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün yapmış olduğu kısa selamlama konuşmasında dini yayıncılık açısından çok verimli bir program olduğunu ifade ederek “YAYFED ile ISBN verileri üzerinde bir çalışma yapılması gerekiyor. İnanç kategorisi ile alt kıvrımları ile ilgili biz kıymetli başkanlarla beraber bu çalışmayı üzerimize alalım” dedi.
 Program sonrası katılımcılara katılım sertifikası verilirken bir sonraki çalıştayın 14 Temmuz 2020 tarihinde kültür yayıncılığı üzerine gerçekleştirileceği duyuruldu.