BİZİ TAKİP EDİN
FAALIYETLER 29 MART 2019 / 10:10

Hikayenin Yolculuğu: "Editör Masasında Neler Oluyor"

EDİTÖR KİMDİR? ORTAYA ÇIKIŞI, YAYIN SÜRECİNDEKİ YERİ

Yayın dünyasını pek çok yönüyle ele aldığımız söyleşi programımızda bu sefer ‘editör’ü konuştuk. 
Tecrübeli Editörler ile bir program yapmak, başlangıçta, yıldızlar takımını ağırlamak kadar güç geldi gözümüze. Ancak, Melike Günyüz’ün moderatörlüğü ve konuşmacıların samimiyetiyle çok keyifli bir sohbet ortaya çıktığını gördük hep birlikte. İzleyicilerin geç saatlere kadar süren ilgisi de bizi teyit eder nitelikteydi
Yazar ve yayınevi herkes tarafından bilinir, Editör ise pek fark edilmez. Peki, ama Editör kimdir? İyi bir editör nasıl olur, nasıl yetişir, ortaya çıkışı, yayın sürecindeki yeri ve bazen de kayboluşunu konuştuk. 
Ayrıca yurt dışında bu iş nasıl oluyor, gelişim süreci nasıldı ve ne gibi tecrübeler var hepsini masaya yatırdık. 
Konuklarımız aynı zamanda eğitimci yönleriyle de tanınan; Sevengül Sönmez, Rahime Demir ve Ebru Akkaş Kuseyri gibi usta editörlerdi.
Metnin kitap olma sürecini, yazar, tasarım, yayınevi ve matbaa şeklinde sıralarsak, bu sıralamayı yola koyan, takip ve intacını sağlayan editördür.
Yetişkin kitaplarından, çocuk kitaplarına, yurtiçi ve yurtdışı yayıncılık tecrübelerine kadar, enikonu tartıştığımız Editör konusu, izleyicilerin de keyifle katıldığı interaktif bir hale dönüştü.
Konuşmacıların şahsi tecrübelerini de paylaşması hem diğer konuşmacılar ve hem de dinleyiciler için yayın dünyasında yeni keşiflere de yol açtı şüphesiz. O kadar ki, 19.00 da biteceğini planladığımız program izleyenlerin de ısrarlı takibiyle 20.30’a kadar sürdü ama bitmedi. Biz de bitsin istemedik açıkçası…
Yayın Dünyasına katkı sağlama düşüncesiyle yapacağımız bir sonraki programda görüşmek üzere.