BİZİ TAKİP EDİN
BasYayBir 07 EKİM 2019 / 10:30

İSTANBUL ARAPÇA KİTAP FUARI SONA ERDİ

5.ULUSLARARASI İSTANBUL ARAPÇA KİTAP FUARI 6 Ekim tarihinde sona erdi.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 9 gün süren fuarda, 15 ülkeden 200 civarı yayınevi yer aldı.
Arap ülkeleri dışında düzenlenen en büyük Arapça kitap fuarı olma özelliğini taşıyan fuarda Arap edebiyatının önde gelen isimlerinin katılımıyla panel, söyleşi gibi çocuk ve gençler için de yaklaşık 100 den fazla kültürel etkinlik gerçekleştirildi.
Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Genel Koordinatörü Dr. Muhammed Ağırakça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuara beklenenin ötesinde ilgi olduğunu söyledi.
"Arapça kitap Türkiye'de yeni bir pazar"
Ağırakça, sadece İstanbul'dan değil şehir dışından ve yurt dışından ziyaretçilerin de fuara geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Bu sene fuarın, sadece Arapça kitaba ulaşmak için Kosova, Makedonya, Almanya ve İrlanda'dan ziyaretçilerinin olması bizi fazlasıyla mutlu etti. Burayı sadece kitap satış ortamı olarak görmedik. Birçok telif satışı da gerçekleşti. Özellikle Türkçeden Arapça'ya birçok kitabın telifi satıldı. Bu sene Türk edebiyatı raflarda daha fazla yer aldı ve Arap okuyucu özellikle Türk edebiyatını sormaya başladı. Bu bağlamda gerçekten oldukça verimli bir fuar olduğunu gördük."

Bu yıl ki sloganı 'Kitap Bizi Birleştirir' olarak ilan edilen fuardan yayıncılar da bir önceki yıla göre daha memnun ayrıldıklarını ifade ettiler. Çocuklar ve gençlere yönelik ayrı-özel aktiviteler de olmak üzere bu sene 6 ayrı alanda etkinlikler yapıldı. Kültür aktiviteleri oldukça fazlaydı.
Bu fuar vesilesiyle bir kez daha gördük ki; her geçen yıl fuarla ilgili olumlu gelişmeler yaşamaya devam edeceğiz. Arapça kitap Türkiye'de daha yeni bir pazar ama hızla gelişiyor.  Avrupa'ya açılan Arapça kitap pazarında Türkiye'nin ana kilit noktada olduğunu da görüyoruz. 15 Ülke ve 200 den fazla yayıncı ve yüzbin civarı ziyaretçi ispat etti ki; “Kitap Bizi Birleştirir.”