BİZİ TAKİP EDİN
Basin 01 OCAK 2017 / 00:00

Yayıncılar Geleneksel İftarımızda Buluştu

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Basın Yayın Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği iftar gecesi, Beykoz İBB Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

İki kurum, Türkiye'nin önde gelen yayıncılarını ve buna bağlı birlik başkanlarını Beykoz'da ağırladı. AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın yanısıra geceye 300'den fazla yayıncı katıldı. İftar yemeği öncesi Eminönü'nden tekneyle alınıp boğaz turuna katılan misafirler, iftar sonrası yine boğaz turu yaparak Eminönü'ne götürüldü.  

İBB Tesisleri Beykoz Korusu'nda gerçekleştirilen iftara, AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. İsmet Uçma, Kastamonu ili Bozkurt İlçesi Belediye Başkanı Engin Cambaz, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Melike Günyüz, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün ve 300'den fazla yayınevi sahibi katıldı. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve Başkan Yardımcısı Tuncer Dede de programın ilerleyen saatlerinde davete katılarak, bir süre konuklarla sohbet etti.

İftar yemeği öncesi Beykoz Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammet Polat, Kur'an-ı Kerîm okudu. İbrahim Sûresi 38. ayette yer alan "Rabbimiz, Şüphesiz sen, gizlediğimizi de açığa vurduğumuzu da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah'a gizli kalmaz" mealinin Arapçası'nı okuyarak başlayan İmam Hatip Muhammet Polat, 39, 40, 41 ve 42. ayetleri de ezbere okudu. Daha sonra Furkân Suresi 74. ayette yer alan ve meali "Onlar 'Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göze aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle' diyenlerdir" olan ayetle devam eden Polat, 75, 76 ve 77. ayetle devam etti. Son olarak tamamı 3 ayetten oluşan Asr Sûresi'ni okuyan Beykoz Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammet Polat, namaz vakti geldiğinde ise Ezan okudu.

Yemeğin ardından konuşmalara geçildiğinde, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün kısa bir konuşma yaptı ve bandrollü kitap sayısının artmasını diledi. Münir Üstün, "Umarım çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakırız" diye konuştu. Münir Üstün'ün ardından bir konuşma yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu da Üstün'ün bıraktığı yerden konuya devam ederken, bandrollü kitap sayısındaki azalmaya dikkat çekti.

Öte yandan gecenin sonunda, İstanbul'daki Tramvay'da reklam çalışması yaparak okumayı teşvik eden İnsan Kitap, Kitap Adresi, Uğur Yayınları, Timaş Yayınları ve Nesil Yayınları'na birer hatırat verildi. Muharrem Kaşıtoğlu ise Münir Üstün'e geceye katkıları dolayısıyla Beykoz'un simgesi olan bir adet Çeşm-i Bülbül hediye etti. Kaşıtoğlu’nun hediyesini ise Münir Üstün’e Kastamonu Bozkurt Belediye Başkanı Engin Cambaz takdim etti.