BİZİ TAKİP EDİN
Basin 01 OCAK 2017 / 00:00

Londra Kitap Fuarı 2014 Sona Erdi

Bu fuarda ülkemizi temsilen 20 yayınevi, stantlarıyla; 100’e yakın yayınevi yetkilisi ve sektör temsilcisi ise ikili görüşmeler ve öncesinde planlanmış toplantılar ile telif görüşmeleri için yerlerini aldı.

Londra-Earl’s Court 2 de W305 numaralı alanda 117 metrekarelik dev Ulusal Standımızda, 2000 eserlik güncel bir koleksiyonla temsil edildiğimiz fuarın başından sonuna kadar tüm katmanlarıyla yayıncılık sektörümüzü en güzel şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz.

Perakende satıştan ziyade, telif görüşmelerinin yapıldığı sektörel bir fuar olma hüviyetini taşıyan Londra’da bu yıl bakanlığımızın desteğiyle 5 telif hakkı ajansı da yerlerini aldı ve fuar boyunca yayıncılarımız adına ikili iş görüşmelerinde bulundular.

İstanbul Ticaret Odası’nın tüm ilgili birimlerinin fuar komitesi ve sektör temsilcileriyle ortaklaşa çalışmaları, gerek standları gerekse diğer kademelerdeki yoğun gayretleriyle fuar öncesi ve esnasında ülkemizin tanıtımında oynadıkları kritik rol, son yıllarda olduğu gibi bu sene de takdiri fazlasıyla hakeder bir görüntü sergiledi.

Burada, bakanlığımız bünyesinde faaliyetini göstermekte olan Türkiye’nin Çeviri ve Yayım Destek Programı TEDA’ya da ayrı bir parantez açmamız gerekir ki 2005 yılından bu yana 1559 eserin 61 ülkede 56 farklı dile çevrilip yayınlanması için destek sağlayan proje ile İngiltere'de faaliyet gösteren yayınevlerine 39 eserin çevrisi ve yayını için destek verildi. Desteklenen bu eserlerden günümüze kadar basımı tamamlanıp okurlarıyla buluşturulanların sayısı ise 27 oldu.

Sektörel tanıtımı destekler mahiyette pek çok kitabımızın, yazarımızın ve yayınevimizin İngiltere ve dünya pazarında kendine bulduğu yeri perçinleyen ve genişleten Londra 2014’te, bununla beraber Türkiye’nin tanıtımına dair eser ve özenle hazırlanmış görsellerin yer aldığı tanıtım malzemeleri de büyük ilgi gördü.

Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi ve Basın Yayın Birliği olarak 2008 yılında Frankfurt’ta kazandığımız tecrübe ve enerjiyle her geçen yıl sektörümüze uluslararası arenada birkaç basamak atlatmak yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor ve yukarıda bahsettiğimiz sevindirici gelişmeler, çabalarımızın mükafatı olarak yüzümüzü güldürüyor.

Dünya’da yayıncılık dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden birisi olana dek sürecek çalışmalarımızda önemli duraklardan biri olan Londra Kitap Fuarı 2014 organizasyonunda ülke yayıncılığımız adına emek sarfeden tüm kurumlara başta TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası olmak üzere, derneğimiz ve komitemiz adına teşekkürü borç biliriz.

 

Saygılarımla,

Basın Yayın Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı

Münir ÜSTÜN