BİZİ TAKİP EDİN
Basin 01 OCAK 2017 / 00:00

Eski Bakan'a TeşekkÜr Yeni Bakan'a Mesaj

Ülkemizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, korumak, geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak ve toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişimi kolaylaştırmak; turizmi çeşitlendirmek, pazarlamak, teşvik etmek, denetlemek; dinamik kültür ve turizm politikaları ile ülkemizin dünya turizminde alacağı payı artırmak ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak misyonuna sahip olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayıncılık sektörü ile iş birliği içerisinde yürüttüğü proje ve çalışmalar, son on yılda Türkiye’nin yayıncılık sektöründeki uluslararası profilinin gelişiminde ciddi katkılar sağlamıştır. Bu bağlamda TEDA projesi, 2009 yılında 5. Ulusal Yayın Kongresi’nin toplanması, yayıncılığın desteklenmesi ve korsanla mücadele için bandrol satışının meslek örgütlerine devredilmesi, kitap fuarları için KOSGEB desteğinden istifade edilmesinin sağlanması, uluslararası kitap fuarlarına katılımın sektör ile birlikte organize edilmesi, sektörün profesyonellerini yabancı muadilleri ile bir araya getirmeye yönelik sempozyum, toplantı, çalıştay gibi etkinliklerin düzenlenmesi, çevirmenleri ve yayıncılarıyla Türk Edebiyatı Uluslararası Sempozyumu, TEÇCA (Türkçe-İngilizce), TAÇAT (Türkçe-Almanca), TÜFÇAT (Türkçe-Fransızca) çeviri atölyeleri, Türk-Alman Çeviri Ödülü gibi bazı proje ve çalışmalar zikredilebilir. 

Sürdürülen tüm bu çalışmalarla bugün Türkiye, 6.000’in üzerinde kitabevi, 2.000 civarında aktif yayınevi, 120 dağıtıcı firma ile toplam 2,5 milyar dolar büyüklüğe yaklaşan bir yayıncılık sektörüne sahiptir.

Yayıncılık sektörümüzün bugünkü düzeyine ulaşmasında büyük katkısı bulunan proje ve çalışmaların gerçekleştirilmesinde emeği olan Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay’a olumlu iş birliği için sektör adına teşekkür ediyor, Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay ile geldiğimiz bu noktaları yeni kültür Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile daha da ileriye götürmeyi diliyoruz. Zira yolumuz uzun ve alınması gereken daha çok mesafe var.

Basın Yayın Birliği olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 61’inci Hükümeti’nin yeni Kültür ve Turizm Bakanı olan Sayın Ömer Çelik beyefendiye hayırlı olsun dilek ve temennilerimizi en içten dileklerimizle arz ederiz.

Saygılarımızla.


Münir Üstün
Yönetim Kurulu Başkanı
Basın Yayın Birliği