BİZİ TAKİP EDİN
Basin 01 OCAK 2017 / 00:00

BASIN YAYIN BİRLİĞİ'NDEN VALİ MUTLU'YA ZİYARET

Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün beraberinde Başkan Yardımcıları Mustafa Doğru, Melike Günyüz; Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Kılıç ve Murat Kara ile birlikte İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya nezaket ziyaretinde bulundu. Basın Yayın Birliği'nin geçtiğimiz Aralık ayında yenilenen Yönetim Kurulu'nu tebrik eden Mutlu, "İstanbul gibi bir kenti yöneten insanların kültüre ve yayın dünyasına ilgisiz ve duyarsız kalması beklenemez. Çalışmalarınızı yakından takip ediyor ve destekliyorum" dedi.
 
Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün de ziyarette Türkiye'de yayıncılık sektöründe son dönemde yaşanan ivmeden ve gelişmeden bahsetti. Türkiye'nin basılı eser ve yeni başlıkta bir önceki yıla göre rekor artış gösterdiğini kaydeden Üstün, "Artık daha çok okuyan bir ülkeyiz ama bunu yeterli bulmuyoruz. Yayıncılığa ve dolayısıyla kültür hayatımızı daha çok yatırım yapacağız" dedi. Dijital yayıncılığın hızla yaşamımıza girdiğini ve gelişmeye başladığını belirten Üstün, bu konuda yaşanan gelişmeler hakkında Vali Mutlu'ya bilgi verdi.
 
Korsanla sürdürülen mücadelede Valiliğin verdiği desteğe teşekkür eden Üstün, bu desteğin artarak devam etmesi talebinde bulundu. İstanbul valisi Mutlu ise korsanın bir hırsızlık olduğunu, bunu ortadan kaldırmak için ilk önce Türk insanında bunun bir hırsızlık olduğu bilincini yaymak gerektiğini ifade etti. Sadece kitapların değil müzik eserlerinin, taksilerin bile korsanının bulunduğunu kaydeden Mutlu "Elbette milletimizde böyle bir bilinç oluşuncaya kadar bekleyecek değiliz, o bilinç oluşuncaya kadar her anlamda korsanla mücadelemiz sürecektir" dedi. "Ticarette herkes bir şeyler alıp bir şeyler satıyor. Ama siz alıp satılabilecek en güzel şeyin, kitapların ticaretini yapıyorsunuz. Belki de dünyanın en güzel ticareti bu" şeklinde konuşan Vali Mutlu, yayıncılığın anlamlı bir meslek olduğunu kaydetti.
 
Basın Yayın Birliği'nin üzerinde çalıştığı sempozyum ve projeler hakkında da Vali Avni Mutlu'ya bilgi veren Üstün, "İstanbul Valimizi de tüm etkinliklerimizde aramızda görmek istiyoruz" dedi. Vali Mutlu "Vaktim ölçüsünde kültür ve sanata dair tüm çalışmalarınızda yer almaktan büyük mutluluk duyacağım, yeter ki programımız müsait olsun" dedi. Daha sonra tek tek ve toplu halde ziyaretçilerle fotoğraf çektiren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, uğurlamada Basın Yayın Birliği üyesi yayıncılara selamlarını iletti.