BİZİ TAKİP EDİN
Basin 01 OCAK 2017 / 00:00

BASIN AÇIKLAMASI - Gezi Parkı Olayları

Gezi Parkı Eylemleri, masum ve meşru bir şekilde başladığı, gerek amacı gerekse eylem metoduyla taraflı tarafsız pek çok kesimin takdirini ve hatta desteğini kazandığı fakat bu meşru talebe polisin ve devletin aşırı reaksiyon verdiği algısıyla pek çoğumuzun zihinlerinde yerini almıştır.

Sürecin devamında yaşananlar; özellikle sosyal medya odaklı olmak üzere kısa sürede ve organize bir şekilde yayılan asılsız haberler ve çarpıtmalar, olayların sadece doğa sevgisiyle açıklanamayacağını, eylemin planlı ve sistematik şekilde, demokratik bir seçimle iktidara gelmiş olan hükümetin aleyhinde "gayr-ı meşru" bir kampanyaya dönüşmüş olduğunu gözler önüne sermiştir.

Basın Yayın Birliği olarak uzun yıllardır, Türkiye'nin okur yazarlık oranını arzu edilen standartlara çekmek ve ayrıca sektörümüzün sosyo-stratejik konumu itibariyle daha bilinçli, daha duyarlı, daha demokrat, fikirlere ve inanışlara daha saygılı bir toplum yapısının oluşumuna katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

3 haftasını geride bıraktığımız olayların gelmiş olduğu nokta, bu adil toplum düzeni çabamızın hiçbir yerinde çoğunluğun azınlığa tahakkümünün söz konusu olmadığı gibi, azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de kabul etmemizin asla mümkün olmadığını bir kez daha açıklıkla ve altını çizerek ifade etmek zorunluluğu doğurmuştur. 

Demokratik hak beyanlarının, ülkemizde geride bırakmış olduğumuza inandığımız ve hatırlamak istemediğimiz günlerdeki şekliyle, tekrar, ortak değerlerimize yapılan saldırı ve ithamlara dönüşmüş olmasını ve bütün bunların özgürlük ve demokrasi talebi adı altında gerçekleşiyor olmasını şiddetle kınıyor ve gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz.

Hepimizin ideal manasıyla özgürce fikirlerimizi ifade edebildiği demokratik bir atmosferin temini için muhatapları sağ duyuya davet ediyor, başkalarının değer ve inanışlarına taarruz hüviyetinde sergilenen hiç bir tutum ve davranışın bu toplumun sinesinde takdir görmeyeceği hakikatini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Saygılarımızla,

BASIN YAYIN BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU