BİZİ TAKİP EDİN
07 ŞUBAT 2019 / 18:50

Avrasya Kitap Festivali Basın Duyurusu Yapıldı

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 75 farklı ülkeden yabancı yayınevinin katılımıyla 23 Şubat’ta açılıyor
Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat’ta kapılarını açacak festivalde 200’den fazla yayınevi stant açacak, yine festival içerisinde yer alacak İstanbul Fellowship 4ncü yıl etkinliği kapsamında 200 yabancı yayıncı, Türk yayıncılarla bir araya gelerek telif alışverişi yapacak.
Basın Yayın Birliği tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan Avrasya Kitap Festivali, 6 Şubat 2019’da Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. 
Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 23 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. İstanbul Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması “Bir Uzun Hikâye” olarak belirlendi. Dokuz gün sürecek olan festival, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Festival’de; söyleşiler, şiir dinletileri, paneller ve imza günleri gibi birçok etkinlik yer alacak. Festival, Basın Yayın Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Festivalin onur yazarı Mustafa Kutlu olarak ilan edildi. Ömrünü bilim tarihi çalışmalarına adayan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin için de anma etkinliği düzenlenecek.
23 Şubat'ta kapılarını açacak olan festival, bu yıl 4'ncüsü gerçekleşecek olan ‘Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları'na da ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda festivalde stant açacak 200'den fazla yayınevinin yanı sıra Fellowship programı dolayısıyla da 75 farklı ülkeden 200 yabancı yayıncı da festival alanında Türk yayıncılarla bir araya gelerek telif anlaşması yapacak. Festival alanında 50'den fazla tercüman da görev yapacak.
“Festival boyunca etkinlikler düzenleyeceğiz”
Uluslararası Avrasya Kitap Festivali hakkında bilgi veren Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, “Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Yenikapı'da Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde olacak. Türkiye'nin yanı sıra dünyanın 70 ülkesinden 200'ün üzerinde yayıncı katılacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarını alarak bu yola çıktık. Çocuk okuyucularımızın da hafta içi bol bol ziyaret etmesini planlıyoruz. Bunun haricinde Yenikapı metro istasyonundan gün boyunca ring seferlerinin olacağı bir ulaşım çalışmamız var. Festival boyunca 100'ün üzerinde önemli yazarın katılacağı etkinlikler, şiir dinletileri ve Çarşamba günü çocuklara özel etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Yerli ve yabancı yayıncıları buluşturuyor
26-27-28 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları hakkında bilgi veren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru,İstanbul'un dünya telif pazarında, kitap alışverişinde daha önemli bir yerde olmasını arzu ettiklerini söyledi.
Her ülkeden önemli gördüğümüz yayıncıyı İstanbul'a davet ettiklerini belirten Doğru, “Bu yayıncıların profesyonel bir şekilde bir araya gelmesini sağlıyoruz. Bu yayıncılar hem kendi ülkelerinde yayınladıkları önemli eserleri diğer yayıncılarla paylaşma imkanı buluyorlar hem de diğer yayıncılardan beğendikleri kitapları kendi ülkelerinde yayınlamak için telif alımına imkan buluyorlar. Bu iki yönlü bir etkileşim” dedi.

“103 ülkeden 575 başvuru aldık”
103 ülkeden başvuru aldıklarını kaydeden Doğru, “Bu yıl Endonezya, Japonya, Çin, Brezilya gibi 103 ülkede bulunan 575 yabancı yayıncıdan başvuru aldık. Bunların 200'ü programımıza katılacak. Ayrıca Türkiye'den de yaklaşık 100 yayıncımız bu programa dahil oldular. Hem yabancı yayıncılar birbirleri arasında telif alışverişi yapacak hem de Türk yayıncılarla bir araya gelip telif alışverişi yapacaklar” şekliden konuştu.
Yabancı dil bilmeyen katılımcılar için İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça dillerinde 50 tercümanın da görev yapacağı  festival 3 Mart tarihine kadar Avrasya Gösteri Merkezinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.