BİZİ TAKİP EDİN
22 AĞUSTOS 2015 / 11:58

32. Kitap ve KÜltÜr Fuarı AÇıldı

Beyazıt Meydanı'nda yapılan açılış törenine, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, yayınevi yöneticileri ve kitapseverler katıldı. 32. Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılış töreninde bir konuşma yapan Görmez, "Öyle bir çağda yaşıyoruz ki her şey değişiyor, her şey dönüşüyor. Kitap da değişmeye dönüşmeye başladı. Kitap, yazar, okur her şey bir değişime tabi tutulmaya başladı. Artık hızlı yazılan kitaplar revaçta birde hızlı okuma kursuyla hızlı okurlar ortaya çıkarıyoruz" dedi. 

Artık metinleri az, resimleri çok kitapların revaçta olduğunu ifade eden Görmez, "Medeniyet inşa eden kitaplar azalıyor. Üzülerek ifade ediyorum; kitaplarımız çoğalıyor, yayınlarımız çoğalıyor ancak kitabın muhtevası da okurda değişiyor. Okumak bizim geleneğimizde derinlere dalmaktır. Çünkü derinlerde mana var, çünkü derinlerde hikmet var, çünkü derinlerde inci ve mercan var. Ama şimdilerde okumak satırlarda yüzmeye benziyor" diye konuştu. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise "Kitap en kıymetli dostumuz Allah samimi dosttan eksik etmesin hiçbirimizi. En büyük ihtiyacımız bu” dedi. Türkiye'deki okur sayısının artışa geçtiğini ifade eden Vali Mutlu, "İnsanlarımız hamdolsun eskiye oranla bu konuda çok daha ilgili, meraklı ve okuyarak bu bilgi toplumunun ihtiyaç duymuş olduğu feyzi bereketi kitaplardan almaya gayret ediyor. İşte bütün bu fuarların, bütün bu gayretlerin insanlarımızı kitapla buluşturmanın hangi noktaya geldiğimizi paylaşmak bakımından da çok büyük bir ehemmiyeti var. Bunlar bize moral veriyor, güç veriyor. Çünkü kültürlü bir toplum, bilgili bir toplum, kitapla ilgili bir toplumun huzurlu, saadetli, mutlu ve barışık bir toplum olduğunu inanıyoruz" diye konuştu. 

Başkanımız Münir Üstün’ün de sektörün mevcut durumu ve sosyal önemi üzerine yaptığı konuşmasının ardından bu yıl farklı olarak açılış kurdelesini çocuklarımız kestiler. Misafirlerin kitap fuarını gezerek kitapları incelemesinin ardından açılış töreni sona erdi.