BİZİ TAKİP EDİN
Haberler 29 EYLÜL 2020 / 09:55

EYLÜL AYI, KİTAP ÜRETİMİ

YAYFED BANDROL RAKAMLARI YAYINCILAR İÇİN MORAL OLUYOR

Kitap üretiminde iyi bir başlangıç yaptığımız 2020 yılının hemen başında, pandemi sebebiyle bir yavaşlama yaşansa da sektörümüz haziran ayı ile hızlı bir yükseliş dönemine girdi.
Temmuz ayında sektörümüz tüm zamanların rekoru diyebileceğimiz şekilde aylık 60 milyon kitap üretim bandını aştı. Eylül ayında okulların faaliyetlerinin ancak kısmi olarak başlaması sektörümüzü negatif etkiledi.
Yılın ilk sekiz ayında; (pandemiye rağmen) sektörümüzün gösterdiği muhteşem performans, yıl sonunda yeni bir zirve noktasına daha ulaşacağımız inancını güçlendiriyor. 

YAYFED – Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu verilerine göre 2020 yılı Eylül ayında 48.516.027 adet kitap yayımlanmıştır. 2019 yılının aynı ayında yayımlanan kitap sayısı 56.458.626 adet olarak kayıtlara geçmişti. Geçen yılın eylül ayında gerçekleşen bu adet, 2020 yılının temmuz ayına kadar aylık bazda ulaşılmış en yüksek rakamdı. Söz konusu veriler kıyaslandığında, 2020 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık %14 oranında küçülme gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır. Bunun en büyük sebebi olarak ta eğitim öğretim faaliyetlerinin tam randımanlı olarak başlamaması olduğu düşünülmektedir.
 
Haberin devamı için lütfen tıklayınız